A római erőd és az épületek rekonstrukciója 3D-ben
Az Erőd építésének három fázisa – 3D alaprajzok
Az Erőd építésének négy fázisa – alaprajzok
Az Erőd építésének három fázisa – 3D Realisztikus
Az Erőd építésének négy fázisa – leírás
- 0. fázis (4. század 1. harmada) :
- 1. fázis (4. század 2–3. harmada)
- 2. fázis (4–5. század fordulója)
- 3. fázis (6.–7. század fordulója)
Az erőd építése előtti időszakot nulladik fázisként jelöljük. Ezt jelenleg a 25-ös épület révén tudjuk keltezni, amelyet a 4. század elején emeltek, és egy villagazdaság főépülete lehetett. A terület további beépítettsége jelenleg még kérdéses, de a környéken komoly mezőgazdasági termelés folyhatott. Az alaprajzon azokat az épületeket mutatjuk be, amelyeknek a tájolása eltér az erőd főtengelyeitől, az azonban nem bizonyított, hogy ezek a villaépülettel egy időben álltak-e vagy még korábban voltak használatban.
A négyszögletes alaprajzú erőd nyugati fala 377, a déli 379, a keleti 388, míg az északi 384 méter hosszú volt és közel 12 méter magas. Az északkeleti sarka csupán kiszerkesztett, ez a rész az erózió által részben megsemmisült, és erősen lejt a Balaton irányába. Három kapuját ismerjük, északon, nyugaton és délen. A keletit, a Balaton felőli oldalon, a szimmetrikus főtengelyekhez igazodva kereshetjük, de ezt ásatással még nem sikerült igazolni. Az erődfalakhoz kívülről 44 kerek torony csatlakozott, magasságuk 15 méter lehetett. A kapukat az erőd belsejében egyenes utak kötötték össze, amelyek középen egy diadalív alatt keresztezték egymást. Az épületek tájolása pontosan igazodik az erőd főútjaihoz, többségüket tehát ebben a fázisban emelték, mint például a két gabonatárolót, vagy a számos lakó- és gazdasági épületet. A 25-ös főépületet a kelet-nyugati főúthoz igazodva építették át. Az erőd a római katonaság ellátásában játszhatott szerepet, az ún. annona militaris rendszer részeként.
Az erőd védrendszerében nem történtek változások, csak a tornyok padlóját és tetőzetét újították meg. Az egyes épületeken azonban megfigyelhetők kisebb átalakítások. Így például a nyugati kapu melletti gabonatárolót egy tűzvész után helyrehozták, belső tere új beosztást kapott, a mellette fekvő kemencebokrot elplanírozták, és újat emeltek. A másik gabonatárolót az északi kapu mellett nyugat felé bővítették, a fürdőt pedig egy latrinával egészítették ki kelet felé. A 14-es és 19-es épületen is történtek építészeti átalakítások. Bár az említett átépítések a 4.–5. század fordulójára tehetők, az erődöt minden bizonnyal még az 5. század második felében is lakták, és mezőgazdasági központi szerepét is megtartotta.
Az erőd falai és tornyai biztosan álltak még ebben az időszakban is, és védték a castrum lakóit. Azt azonban sok esetben nem tudjuk biztosan, hogy a belső épületek még ebben a korszakban is használatban voltak-e. Így például a 15-ös épület esetében sem, amelynek keleti fala mentén egy kis temető sírjai sorakoztak. Ettől északra ebben a korszakban alakították ki a 14-es épület harmadik fázisát, amely kora keresztény bazilikaként működött, csarnokának oldalhajóiban temetkeztek is. A 25-ös épület szintén új arculatot kapott. Masszív, hosszúkás kőpillérekkel tagolták belső és külső tereit. Ezt a monumentális épületet minden bizonnyal reprezentációs célokra használták. Mindez arra utal, hogy a népvándorlás kori változások ellenére is számolnunk kell egy helybeli lakossággal, amely megőrizte a római hagyományokat, és intenzív kapcsolatban állt a késő ókori központokkal. Az erődöt a 7. század elején hagyta el lakossága. Az épületekben regisztrálható vastag égés- és törmelékrétegek a castrum végét beharangozó katasztrófáról tanúskodnak.
Az Erőd építési fázisai egymásra helyezve
Az Erőd épületeinek elhelyezkedése
Az Erőd épületeinek bemutatása
1-es épület
Lakó- és/vagy gazdasági épület
2-es épület
Lakó- és/vagy gazdasági épület
3-as épület
Közigazgatási épület?
4-es épület
Gabonatároló (horreum; 1. fázis); fogadóterem (aula?; 2. fázis).
5-ös épület
Lakóépület
6-os épület
Lakó-és gazdasági épület (villa)
7-es épület
Lakó-és gazdasági épület (villa)
8-as épület
Lakó- és/vagy gazdasági épület
9-es épület
Lakó- és/vagy gazdasági épület
10-es épület
Lakó- és/vagy gazdasági épület
11-es épület
Lakó- és/vagy gazdasági épület
12-es épület
Lakó- és/vagy gazdasági épület
13-es épület
Lakó- és/vagy gazdasági épület
14-es épület
Lakóépület (1. fázis); kora keresztény bazilika (2.fázis?, 3. fázis)
15-es épület
Gabonatároló (horreum)
16-os épület
Lakóépület
17-es épület
Lakóépület
18-es épület
Lakóépület / villa
19-es épület
Lakóépület / villa (1./2. fázis)
20-as épület
Lakó- és/vagy gazdasági épület
21-es épület
Funkció: ismeretlen
22-es épület
Diadalív (tetrapylon / quadrifon)
23-es épület
Fürdőépület
24-es épület
Fürdőépület
25-es épület
Villa (1.. fázis); Közigazgatási épület (2. fázis); Palota (3. fázis)
26-os épület
Lakóépület?
27-es épület
Reprezentációs épület
28-as épület
Gazdasági épület?
29-es épület
Gazdasági épület?